Ha takarékosak vagyunk, gyermekeink is spórolni fognak, ha szórjuk a pénzt, gyerekeink is szórni fogják.

Számos olyan helyzet adódik egy fiatal életében, ahol a szüleitől tanult magatartásmintákat követi, így a személyes pénzügyeiben, a mindennapi pénzügyi döntéseiben is hatással van rá a szülői minta. Kutatások igazolják, hogy azok a fiatalok, akik gyermekkorukban takarékosságot láttak szüleiktől, felnőtt életükben ugyancsak takarékosak lesznek. (Bővebben lásd "A pénzügyi szocializáció aspektusai (2.) - A szülői magatartásminták" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON!
KÖVESSEN MINKET A LINKEDINEN!


A szülőktől ellesett minta egész életünk során elkísér minket, kutatások azt is bebizonyították, hogy a megfontolt pénzügyi magatartás gyökerei – mennyi hiteltartozásunk van, felveszünk-e devizahitelt, tudunk-e spórolni – egészen gyermekkorig visszanyúlnak.

Minden ugyanakkor nem azt jelenti, hogy vakon követnénk szüleink pénzügyi mintáit, számos példa akad rá, hogy homlokegyenest az ellenkezőjét tesszük. Az ok itt is a gyermekkori tapasztalat, vagyis ha kisgyermekként már azt látjuk, hogy a szülők szórják a pénzt, és ez súlyosan visszaüt a családi létbiztonságra, akkor felnőttként ennek a magatartásmintának a tagadása irányítja majd pénzügyi döntéseinket. A gyermekkori negatív tapasztalatok miatt ekkor felnőttként takarékosak leszünk, még véletlenül sem akarunk ugyanis beleesni abba a hibába, mint szüleink.

A szülő magatartása tehát mindenképp hatással van a gyermek majdani pénzügyi döntéseire, a jó hír ugyanakkor az, hogy ha a szülök nagyon rossz példát mutatnak, akkor a gyerekek azt nem feltétlenül fogják vakon követni.

A kutatások arra is kitérnek, hogy a szülők elsősorban az elvárások megfogalmazása és a kommunikáció útján tudnak hatni gyermekeikre. A megtakarítások tekintetében fontos, hogy a szülők minél korábban megfogalmazzanak egyszerű elvárásokat a gyermekeikkel szemben, vonják be őket az egyszerűbb pénzügyi döntésekbe, és ne sajnálják az időt arra, hogy elmagyarázzák a fiataloknak, hogy a pénzügyi döntések során mit miért tesznek.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Jöhet az üres ingatlanok megadóztatása


Teljesen új közgazdászok kellenek

A börtön nem a bankároknak való?

Valóban „gonosz” lenne az IMF?

Csődbe visznek a külföldiek

Így is csinálhatta volna Magyarország