Az EKB nem hajlandó beállni a sorba és gyengíteni az eurót, a jelek szerint azonban erre nem is lenne szükség.

A fejlett világ jegybankjai - brit, svájci, japán, amerikai - egymás sarkát taposva igyekeznek gyengíteni saját devizájukat, amitől azt remélik, hogy a leértékelődő árfolyamtól szárnyra kap az export, erősödik a hazai ipar, feltámad a munkaerőpiac és emelkedő pályára áll a gazdaság. Egy nagy jegybank van, amely szembe megy a trenddel: az Európai Központi Bank. (Bővebben lásd "Az EKB nem hajlandó gyengíteni az eurót" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Külkereskedelmi egyenleg az eurózónában (kék színű grafikon)

Az ember első gondolata akár az is lehetne, hogy a szép kis adósságválságba belemászó európaiak ismét bakot lőnek, Jacob Funk Kirkegaard, a Peterson Institute közgazdasági kutatóintézet szakembere azonban úgy véli, hogy ezúttal mégis az öreg kontinens jegybankárainak van igaza.

Miért is? Az EKB azt a nézetet vallja, hogy csakis olyan mértékben avatkozik bele a pénzpiacok működésébe, hogy az euró és a fizetési övezet stabilitása biztosítva legyen - azt azonban minden eszközzel -, ezen túl pedig az egyes országok és az EU politikusaira bízza, hogy megoldják a válságot. Bércsökkentéssel, strukturális reformokkal, és az európai integráció erősítésével. A monetáris politika és a gyenge deviza rövid távon valóban segít, hosszú távú érdemi eredményeket azonban csakis az említett strukturális átalakításokkal lehet elérni.

És hogy kezd beérni az európai politika, arra a fönti grafikon a bizonyíték, amely azt mutatja, hogy az eurózóna külkereskedelmi többlete történelmi csúcs közelébe emelkedett. Történt ez úgy, hogy (papíron) a fizetési övezet még mindig szenved az adósságválságtól, az EKB pedig egy pillanatig sem segít be az euró gyengítésével. (Mi több, az euró egyenesen éves csúcsra erősödött a napokban a dollárral szemben, ami a tankönyvek szerint éppen, hogy vissza kellene, hogy vesse az export bővülését.)

Jacob Funk Kirkegaard szerint a közeli jövőben sem várható, hogy az EKB gyengítsen az eurón, az eurózóna válsága ugyanakkor szépen lassan megoldódni látszik, miután az elmúlt évek erőfeszítései a jelek szerint beérnek.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Jön a magyar EU-tagság kritikus éve

Csapdába estek a munkanélküliek

Ideje leszámolni a nagy EU-mítosszal

Munka vár a magyar nyugdíjasokra is?

Magyarország tartozzon a magyaroknak!

Frontszolgálat várhat a forintra