Gyanúsan magas a törlesztő, baj van a biztosítással, lassú az ügyintézés, vagy hosszú és érthetetlen az apróbetűs rész? Hamarosan lesz kihez fordulni.

A nyugati világban a pénzügyi rendszer és kultúra szerves részét képezik az olyan jogvédő intézmények, mint például a pénzügyi ombudsman. Ha a „kisembereknek", vagy netán a mikrovállalkozásoknak bármely vitás esetük támad egy bankkal vagy biztosítóval, akkor az ombudsman feladata, hogy rendet tegyen. Magyarországon bár van pénzügyi békéltető testület, a fejlettebb pénzügyi kultúra megteremtése és a megfelelő fogyasztóvédelem érdekében a jelek szerint szükség van a pénzügyi jogok biztosára, azaz a pénzügyi ombudsmanra. (Bővebben lásd "Ombudsman a pénzügyi kultúráért és fogyasztóvédelemért" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Ha minden igaz, akkor erre már nem is kell sokat várnunk, a pénzügyi ombudsman ugyanis hamarosan Magyarországon is megkezdi működését. De hogy is néz ki mindez a gyakorlatban, azaz mire lesz jó nekünk, magyaroknak, ha lesz pénzügyi ombudsmanunk?

A nyugati világban, elsősorban természetesen az angolszász országokban a fogyasztók vitás esetek százezreivel keresik fel a pénzügy jogvédő intézményét. Ha például egy brit állampolgár bármely kérdésben nem ért egyet a bankjával, akkor - miután egymás között nem tudtak megegyezni - felkeresi az ombudsmant, aki igazságot tesz a vitás kérdésben. A döntőbíró ítéletét a bank kénytelen elfogadni, ha nem teszi, bírósághoz fordulhat, de a bíróságok a legritkább esetben mennek szembe az ombudsman döntésével.

Az ombudsman intézménye ingyenes a fogyasztók számára, az intézmény még csak nem is állami forrásból, hanem a pénzintézetektől beszedett díjakból tartja fenn magát. A brit rendszerben sem igaz azonban, hogy minden esetben a fogyasztónak van igaza, a statisztikák szerint három vitás kérdésben átlagosan két alkalommal születik kedvező döntés a „kisember" számára.

A briteknél 2000-en dolgoznak a pénzügyi ombudsmannak, és évi mintegy negyedmillió vitás esetet bírálnak el, a számok tehát azt mutatják, hogy itt nem egy kirakat szervezetről van szó...

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Magyarország még egyben marad

Lecsúszás vár Európára

Akiknek szitokszó az EU


Így jött össze a magyar gigaadósság

Így szerelheted le a maffiát

Mennyire fogjuk szigorúan a bankokat?