Egyre inkább kezd kibontakozni egy gázipari forradalom az Egyesült Államokban, melynek kedvező hatásai talán hamarosan Európában is érezhetők lesznek. A gáz olcsó, a kérdés az, hogy mire kellene felhasználni.

Az USA-ban az elmúlt években a korszerű fúrási technikáknak köszönhetően elképesztő mennyiségű földgázt találtak, és ha hinni lehet az előrejelzéseknek, akkor a következő évek újabb bőséges lelőhelyekkel kecsegtetnek. A gáz ára a hirtelen támadt kínálatnak köszönhetően meredeken visszaesett: a kinyerhető energia arányában számolva a kőolaj ma közel hatszor annyiba kerül az Egyesült Államokban, mint a gáz, holott 10 évvel ezelőtt még fej-fej mellett haladta két energiahordozó. (Bővebben lásd "Mindent átalakít az olcsó gáz?" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Kőolaj (feketével) és földgáz (zölddel) árfolyamának alakulása

Forrás: Econbrowser

Ma már nem az a kérdés, hogy érdemes-e „átállni” a gázra, hanem az, hogy ezt az élet melyterületén, és milyen technológiákkal tegyék – hangsúlyozza James D. Hamilton, a University of California közgazdász professzora. Az átállás ugyanis rendkívül költséges és időigényes is, például a fűtés esetében új gázvezetékeket kell építeni, melyek elszállítják a gázt a nagyvárosokba, majd ahol szükséges, új fűtőtesteket kell beszerelni. A folyamat már javában zajlik: az USA-ban a fűtőolaj felhasználás 2005-óta a felére esett, köszönhetően a jóval olcsóbb gázfűtés terjedésének.

Egy másik kézenfekvő felhasználási terület a teherfuvarozás. Ma az USA útjait járó kamionok mindössze 1,0 százaléka gázüzemű, miközben a gáz, mint üzemanyag jóval olcsóbb és környezetkímélőbb, mint a gázolaj. A gond itt egyelőre az, hogy - bár ambiciózus tervek vannak a hálózat bővítésére - a töltőállomások kevesebb, mint 1,0 százalékán lehet gázt tankolni. Egyelőre ez kevés, a megfelelő hálózat kiépítése hosszú éveket vesz igénybe, miközben kockázatok is vannak szép számmal: ki tudja például, hogy 5-10 éves távlatban hogyan alakul a gáz és a kőolaj árfolyama?

A követendő út mindenestre James D. Hamilton szerint a gáz felhasználásának erősítése, ami számos jelentős változást fog előidézni előbb az USA-ban, majd az egész világon. Egyrészt csökkenhet, majd eltűnhet az USA energiafüggősége, miközben például a kőolajexportáló országok piacot veszíthetnek. Átalakulhat a teljes járműipar, majd nyomás alá kerülhet az olajár, ami akár meg is rengetheti az olajra épülő diktatórikus rendszereket.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Devizahitel-csapda és a magyar lélek

A kicsi bank a jó bank?

A külföldre települők felforgatják az EU-t

Csak az ATM ki ne ürüljön!

Beletörik a magyarok bicskája a pénzügyekbe

Kell-e nekünk magyar Tesco?