Milyen jó lenne, ha több magyar termék lenne a polcokon - ábrándozunk a boltban a kínai fokhagymát morzsolgatva. Lehetséges?

Ha így lenne, akkor talán több munkahely lenne itthon, talán a tejtermék vagy a zöldség minősége is jobb lenne, és ki tudja, talán a vacsora is jobban esne. Az Európai Unióban, ahol a szabad verseny - elméletileg - szent és sérthetetlen, azonban mindez nem így működik. (Bővebben lásd "Hogyan kerülhetne több magyar termék a polcokra?" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Itt nem elég ábrándozni, ha például a nagy áruházláncokról van szó, akkor a hazai termelőknek nagyon komoly minőségi és mennyiségi feltételeknek kell megfelelni. És igen, ha a kínai fokhagyma olcsóbb, az év bármely szakában elérhető - ne adj Isten jobb is -, akkor a külföldi tulajdonú áruházlánc azt fogja kitenni a polcokra.

Kerülhetne-e több magyar termék a polcokra, ha hazai kezekben lennének az áruházláncok? Ez nem rossz ötlet, az élelmiszerkereskedelem nagy részét azonban a rendszerváltás után eladtuk. A visszavételre nincs lehetőség, az egy-két hazai lánc megerősítése pedig rendkívül nehézkes és hosszadalmas. Együtt kell tehát élni a külföldi tulajdonú áruházláncokkal, akiknek szuverén döntésük lesz, hogy a polcokra milyen arányban tesznek ki hazai élelmiszereket.

Ha tulajdonosként nem is, törvényileg nem is, szép szóval azonban mindenképp oda lehet hatni. Nem véletlen, hogy egyre több áruházláncban lelhetők fel az „Itt a baromfi 100 százaléka magyar” típusú, nemzeti szalaggal átkötött hirdetések. A szép szóval történő odahatás sem működik azonban akkor, ha a hazai minőség és ár nem megfelelő.

Sajnos tény, hogy az EU-s csatlakozást követően a régiós országok közül Magyarországon érvényesült leginkább a kiszorítási hatás az élelmiszer kereskedelemben, azaz a hazai termékeket Magyarországon szorították ki leginkább a külföldiek. Mindez lehet bosszantó, a megoldás azonban egyszerű: jó viszonyt kell ápolni a többségében külföldi tulajdonú élelmiszerláncokkal, a hazai termelőknek pedig magas minőséget versenyképes áron kell kínálniuk. Ha mindez megvalósul, akkor a polcokon is egyre több hazai termék lesz.

A magyar mezőgazdaság helyzetéről írt korábbi posztunkat itt érheti el.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Közérthető államot!

Devizahiteles mentőcsomag a bankok pénzéből?

Ide nekem a sok pénzt! - De miért is?

Veszélyben a nyugdíjunk?

Svájcifrank-buborék és a Nobel-díj