A bankok lazább/egyszerűbb szabályozása az üdvös, vagy szigorú regulára van szükség?

A Bázel III. néven ismert, a bankszektor működését szabályozni hivatott nemzetközi egyezmény egyszerűsítését javasolja Andrew Haldane, a Bank of England pénzügyi stabilitásért felelős igazgatója. Vagyis a szakember szerint jobb lenne, ha a rettenetesen bonyolulttá váló szabályozói keretrendszert - az egyezmény szövege az 1988-as első kiadás 30 oldaláról mára 600 oldalasra hízott - felváltaná egy jóval egyszerűbb, és talán megengedőbb új rendszer. (Bővebben lásd "Bankszektor: lazább vagy szigorúbb szabályok kellenek?" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

A bejelentés elég nagy port kavart, és némileg furcsán is hathat, így az elmúlt hét évtized legsúlyosabb pénzügyi válságát követően, melynek kirobbanásáért azért - valljuk meg őszintén - a bankok nagyban felelőssé tehetők.

Természetes, hogy egy válság után az ember igyekszik biztonságba vonulni - érvel Haldane -, a megoldás azonban semmiképpen sem az, hogy követhetetlen, bonyolult és a válságok szélsőséges körülményei között amúgy sem működő szabályokat épít.

Érdekes érvek, sőt talán még logikusak is, az ellenérvek azonban legalább ennyire érthetők. Andrea Resti, a Bocconi University professzora például hangsúlyozza, hogy a pénzügyi rendszereknek is megvan a saját evolúciójuk, melyben nem lehetséges a visszalépés.

Szerinte a bankszektorok mára annyira bonyolultak lettek, hogy elengedhetetlen a szigorú - és sajnos bonyolult - szabályozói rendszer, a rendkívül sokféle pénzügyi termékkel ugyanis a bankok könnyű szerrel kijátszanák a lazább/egyszerűbb szabályokat.

A világ még ki sem heverte a pénzügyi/gazdasági válságot, a vita ismét feléledt, hogy vajon szükség van-e szigorúbb szabályokra a bankszektorban. A túl nagy szigor megöli a szektort és lassítja a gazdasági növekedést, a szabadjára engedett bankok pénzügyi katasztrófába vezethetik a világot. Nem egyértelmű, hogy mi a jó megoldás, egy valami ugyanakkor egészen biztosan kijelenthető: az emberiség történetében még nem született meg az a pénzügyi felügyeleti rendszer, ami elejét tudta volna venni a válságok kirobbanásának.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Pörgessük fel a közszolgákat

Náci kártérítést kérnek a görögök


Így talán megmenekülhet Európa


Még drágább benzin jöhet

Túl sokat keresel, értsd meg!

Magyarország, a beteg olimpikon