Idén el kell költenünk a 2010-es és 2011-es EU-s pénzeket, fel kell készülnünk a 2014-2020-as új költségvetési időszakra, és még az önkormányzati rendszert is át kell alakítani. Nehéz év lesz.

Sűrű év előtt állunk, már ami az uniós pénzek felhasználását illeti. Magyarországnak égető szüksége van minden egyes beruházásra, és sajnos nagyon úgy tűnik, hogy sok városban a fejlesztések idén is szinte kizárólag az uniós projekteken keresztül valósulnak meg. (Bővebben lásd ''A magyar fejlesztéspolitika legnehezebb éve lesz 2013'' című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Ahhoz, hogy a gazdaság végleg kikeveredjen a recesszióból, gyorsan, okosan és hatékonyan kell felhasználni az európai adófizetők pénzét, ha lehet, akkor úgy, hogy minél kevesebb ragadjon bent a rendszerben. Hiába nyerünk el ugyanis egy pályázatot, ha adott határidőre nem készül el a projekt, a kifizetés meghiúsul. Éppen ezért létkérdés, hogy a határidők tarthatók legyenek, ami 2013-ban fokozottan is igaz lesz.

Idén ugyanis mind a 2010-es, mind a 2011-es pályázatok határideje lezárul, ami még sűrűbbé teszi az amúgy is zsúfolt programot. Az „összecsúszást” a szabályozásnak köszönhetjük, 2010-ben ugyanis még az volt a szabály, hogy a projektet 3 éven belül kell befejezni, míg 2011-ben ez az idő 2 évre rövidült. A határidő így mindkét esetben 2013.

Ezen túl Magyarországnak meg kell küzdenie az önkormányzati rendszer átalakításával is, amely a legnagyobb projektgazdának számít. Ha mindez nem lenne elég, harmadik nehézségként adódik az új költségvetési időszak közelsége, azaz hogy 2013-ban kell elkészítenie a 2014-20-ra vonatkozó új fejlesztési terveket és benyújtani azokat Brüsszelnek.

A magyar fejlesztéspolitika előtt álló feladat nehezebb, mint valaha, az idő rövidsége és az égető szükség mind az intézményrendszerre, mind pedig az egyes beruházókra nagy nyomást helyez majd. A törékeny gazdasági kilátások ismeretében ugyanakkor nem engedhetjük meg magunknak még a legkisebb hibákat sem, a 2013-as év fejlesztései és tervei ugyanis sok-sok évre előre meghatározhatják a magyar gazdaság növekedési kilátásait. Ha hibázunk, az később nagyon sokba kerülhet…

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Csapdába estek a munkanélküliek

Ideje leszámolni a nagy EU-mítosszal

Munka vár a magyar nyugdíjasokra is?

Magyarország tartozzon a magyaroknak!

Frontszolgálat várhat a forintra

El a kezekkel a magyar földtől!