Számos tévhittel leszámol az Európai Bizottság felmérése, melyből kiderül, hogy Magyarországon nincs „sok” ügyvéd, a magyar bíróságok pedig gyorsabbak az EU átlagánál.

Az igazságügyi- és jogrendszer hatékony működése minden országban komoly értéket képvisel, nem mindegy ugyanis, hogy például egy-egy peres ügyünk mennyi idő alatt zárul le vagy épp meddig kell várni egy vállalati csődnél, míg a hitelezők megkapják a pénzüket. Ha az igazságszolgáltatás gyors és hatékony, akkor nem csak az ország polgárainak élete lesz egyszerűbb, de nagyobb eséllyel jönnek külföldi beruházók, akik munkahelyet teremtenek és jövedelmet biztosítanak. (Bővebben lásd "A magyar igazságügyi rendszer és az EU - tények, számok, összehasonlítások" című cikkünket a jobb oldali hasábban.)

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle 

Peres ügyek lezárásához szükséges idő (napban mérve)


A Bizottság felméréséből számtalan érdekes adat kiolvasható, például az, hogy Magyarország a peres ügyek lezárásoz szükséges átlagos idő tekintetében az EU-ban a megtisztelő negyedik helyet foglalja el. Hazánkban ugyanis átlagosan 160 napra van szükségük a bíróságoknak, hogy ítéletet hozzanak, aminél csupán a litván, cseh és osztrák bíróságok dolgoznak gyorsabban. Egészen elképesztő a helyzet Máltán, ahol a közigazgatási ügyeket átlagosan 2700 napig, azaz több mint 7 évig tárgyalják.

Még egy tévhittel érdemes gyorsan leszámolni, melyet főleg a 2000-es évek elején lehetett gyakran hallani: ma Magyarországon távolról sem igaz, hogy sok lenne az ügyvéd, a 100 000 főre jutó ügyvédek száma ugyanis hazánkban megközelítőleg 120, ami szinte hajszál pontosan a középmezőnyt jelenti az Európai unióban.

Végezetül még egy érdekesség: egy vállalati csőd után a hitelezőknek Magyarországon átlagosan két évet kell várniuk, míg megkapják a pénzüket, míg a csúcstartó Írországban kevesebb mint fél évet, a sor végén helyet foglaló Szlovákiában pedig négy évet. Ha egy külföldi nagyvállalatnak döntenie kell, hogy melyik országba települjön, akkor nagyon nem mindegy, hogy az ottani peres ügyeit a helyi bíróságok mennyire gyorsan, hatékonyan és legfőképp függetlenül tárgyalják, mint ahogyan az sem, hogy egy esetlegesen csődbe menő partnerrel hány év alatt sikerül rendezni a függőben lévő ügyeket.

Egy szó mint száz, hosszú távon nagyon is megéri javítani az igazságszolgáltatás színvonalán, Magyarország ugyanakkor az EU mezőnyében ebben a tekintetben - különösen ha nem a leggazdagabb nyugat-európai országok szintjére tesszük a mércét - kimondottan kedvező helyen szerepel.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Gyereknyomor: megtörhető az ördögi kör


 Az eddig ismert bankok vége

Hol laknak a szupergazdagok?


Robbanhat a szociális bomba


Mi lesz a következő évtized devizahitele?

Pár napunk maradt