Igazából örülnünk kellene a 300 forint feletti eurónak, a leértékelődés ugyanis felpörgethetné a gazdaságot… csak a devizahitelek ne lennének.

Egyértelmű pozitív kapcsolat mutatható ki egy ország devizaárfolyama és folyó fizetési mérlegének egyenlege között: minél gyengébb a hazai deviza, annál jobban teljesít például a külkereskedelem, és annál több stabilitást nyújtó euró és dollár marad az országban. (Bővebben lásd "Jegybanki intervenció hatása a folyó fizetési mérlegre" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Ez alapján akár még örülhetnénk is a gyenge forintnak és a 300 feletti eurónak, sőt, ahogy arra Joseph E. Gagnon, Peterson Institute kutatóintézet közgazdásza rámutat: a gazdaságpolitikának érdemes különböző eszközökkel gyengítenie a hazai fizetőeszközt. A módszerek között éppúgy fellehetők a gazdaságpolitikusok szóbeli iránymutatásai, mint a direkt devizapiaci beavatkozások…

A szakember egyértelművé teszi, hogy az alapvető közgazdasági elméletek szerint nem lenne szabad, hogy működjön ez az összefüggés, azaz a hazai deviza mesterséges gyengítésének elvileg nem kellene érezhetően fellendíteni a gazdaságot, a gyakorlat azonban mint oly sokszor, most is ellentmond az elméletnek.

Magyarország esetében egy apró buktató van csak a dologban, ez pedig a devizahitelek megléte, ami azt jelenti, hogy amit az ország a gazdaságélénkítés során megnyerhet a forint gyengítésével, azt a devizahiteleken keresztül elbukja.

Megoldást ebben a helyzetben az jelenthetne, ha a devizahitelek minél hamarabb „kikopnának” a rendszerből, vagy legalább az arányuk olyan szintre csökkenne, ami már nem okozhat nagy gondot egy esetleges forintgyengülés során.

Minthogy a gazdasági növekedésnek a mai válságos/recessziós időben a megszorító államok, a takarékoskodó lakosság és az óvatos vállalati szektor mellett nem nagyon van más forrása, mint az export, így nem meglepő, hogy akinek csak lehetősége van rá, igyekszik a gyenge deviza/ fellendülő export utat követni. Ezen az úton ugyanakkor a Magyarország előtt tornyosuló akadály, azaz a tetemes devizahitel-állomány komoly fejtörést okoz, nem véletlen, hogy a hazai gazdaságpolitika minden eszközzel igyekszik csökkenteni a deviza alapú tartozások részarányát.

Minden jel arra utal, hogy a devizahitelezés felfutásának engedélyezése a magyar gazdaságpolitika ősbűne, a devizahitel-állomány pedig a magyar gazdasági kilábalás és a gazdaságpolitikai döntések szabadsága előtt álló legnagyobb akadály.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle 

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

A gazdag költözik, a szegények maradnak?

Az új pápa és az IMF

Az IMF-csomag színe és fonákja

A világ legrejtélyesebb intézményei

Gyerekként kapni a svájcifrank-pofont

Nem kell félni a sok nyugdíjastól