A hitelbuborék „halkan” duzzad, míg a részvénypiaci lufi „hangos”.

A gazdasági válságokat szinte minden esetben egy-egy buborék kidurranása okozza, azaz egy olyan folyamat, melynek során a gazdasági szereplők előbb felhajtják egy termék - részvény, kötvény, hitel, áru - árát, hogy aztán az árfolyam összeomlásával keletkező tovagyűrűző hatások mély és elhúzódó recessziót idézzenek elő. (Bővebben lásd "Halk buborékok és a hitelválság" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Ilyen szempontból kísérteties a hasonlóság a technológiai részvények piacán 2000-ben kidurrant buborék és a 2008-as hitelpiaci krach között. A különbség „csak” annyi, hogy míg előbbi esetben egy viszonylag rövid, 1-2 éves, és csupán a fejlett országokra korlátozódó válság követte az összeomlást, addig a 2008-as hitelpiaci krach világméretű, elhúzódó és rendkívül pusztító krízist hozott.

Harrison Hong, és David Sraer, a Princeton professzorai rámutatnak, hogy a különbség a részvény- és hitelpiac eltérő sajátosságaiból adódik: a részvénypiaci buborékok „hangosak”, míg a hitelpiaci lufik „halkak”.

Másképpen fogalmazva: a részvénypiacok szárnyalása és az ezáltal kialakuló spekulatív mánia mindennapos téma a napi hírekben, az ember szinte lázban ég, hogy megduplázhassa pénzét. A folyamat a szemünk előtt zajlik, egyértelmű, és ahogy a részvényárak emelkednek, a buborék egyre hangosabb.

A hitelpiaci buborék ezzel szemben nélkülözi a spekulatív faktort, az emberek nem azért vesznek fel hitelt, hogy duplázzák/triplázzák pénzüket, hanem például hogy lakáshoz jussanak. A lufi lassan, a háttérben duzzad, így sem a szabályozók, sem a bankok, sem az államok nem szembesülnek a veszélyekkel. Figyelmeztető jelek - a magyar frankhitel-példában a kiadott hitelek volumenének sokszorozódása, a forint erősödése - természetesen vannak, de ezek nem hangosak, nem egyértelműek.

A professzorok következtetésként hangsúlyozzák, hogy a „hangos” részvénypiaci lufik vélhetően a jövőben is gyorsabb lefolyású és kevésbé súlyos, míg a „halk” hitelpiaci buborékok elnyújtott, és pusztító gazdasági kríziseket hoznak majd.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Elég volt a pénzügyi csodaszerekből!


A nők fizetnek a gyerekekért


Alulfizetett közalkalmazottak?

Diákhitel-csapdában a nyugdíjasok


Ide nekem a frankhitelt!

Unortodox gazdaságpolitika papírkötésben