A távolt-keleti óriás a bevallottnál 12-szer több halat fog ki, és több fajt is a kihalás szélére sodort. Egyes halak akár 100 millió forintot is érhetnek.

Kína évente mintegy 4,6 millió tonna halat fog ki világszerte, ami 12-szer több, mint ami a hivatalos statisztikákban megjelenik. A kínai (orv)halászok különösen Afrika partjainál aktívak, ahol évente 3,1 millió tonna halat zsákmányolnak, amiből legalább 2,5 millió tonna illegális fogás. (Bővebben lásd "Kínai orvhalászok és az 500 000 dolláros hal" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Kína által halászott mennyiség, tonnában és dollárban mérve

A fenti grafikonról leolvasható, hogy például Afrikát a kínai orvhalászok mintegy hétmilliárd dollárral károsítják meg, és ha hinni lehet a statisztikáknak, akkor ez a szám évről-évre emelkedik.

A kínai halászok korlátlan étvágya ugyanakkor nem csupán a „mezei” halakat veszélyeztetni, jó néhány ritka halfaj került a kihalás szélére a túlhalászás következtében. Elsősorban az orvosilag értékes fajok érezhetik magukat veszélyben, akik közül a legelőkelőbb helyen a bahaba nevezetű hal szerepel a kínai halászok listáján. A bahaba értéke megközelíti az 500 ezer dollárt – 100 millió forint -, miután a kínai orvostudomány szerint a hal egyes részei csodaszerként hatnak a termékenységre.

De nem érezhetik magukat biztonságban a cápák vagy a ráják sem, előbbiekből levest – egy tányér cápauszony levesért akár 100 dollárt is elkérhetnek -, utóbbiak kopoltyújából ugyancsak ritka gyógyszereket készítenek Kínában. Tudósok szerint a kínai halászok 100 millió cápát fognak ki évente - ami a Föd teljes cápa populációjának mintegy 6-8 százaléka -, amely tempóval Kína komolyan veszélyezteti a rettegett tengeri faj fennmaradását.

A ráják még ennél is nagyobb veszélyben vannak, egyes Afrika partjai mellett honos fajták egyedszáma ugyanis az elmúlt évtizedekben 80-90 százalékban csökkent. Nem véletlen, a ráják kopoltyúját aranyárban mérik, amiért a feketepiacon akár 200-250 dollárt is megadnak.

Üzletileg teljesen érthető tehát a kínai halászok ténykedése, egy-egy jobb fogás ugyanis valóságos főnyereményt jelenthet a szerencséseknek. A túlhalászat káros következményei között - az érintett fajok kihalásának kockázata mellett - ugyanakkor nem szabad megfeledkezni a turizmust érintő negatív hatásokról sem. A ráják egyedszámának csökkenése szakemberek számítása szerint évente 100 millió dolláros veszteséget jelent a turizmusnak, amely veszteség bőven túllépi a kifogott példányok értékesítéséből származó bevételt.

Mindent lehalászni rövid távon valóban szép pénzt hozhat, hosszú távon ugyanakkor egyértelműen káros jelenség. Egy rája eszmei értéke ugyanis tudósok szerint egymillió dollár, ami bőven meghaladja a kopoltyú feketepiaci értékesítéséből származó 200-250 dolláros bevételt…

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Ezért ment csődbe fél Európa

Óriási pénzcsapot zárna el az MNB


Kidurrant az arany-lufi?


Mit tegyünk a nyugdíj bombával?

Jöjjenek az eurócsődök!

Bűnhődjenek a hazug közgazdászok!