Egy jól átgondolt szén-dioxid adóval a benzin ugyan drágulna, de egy sor probléma megoldódna: csökkenne a környezetszennyezés, nagyobb hangsúlyt kapna a megújuló energia és még a költségvetés is jól járna.

Közgazdászok többnyire ferde szemmel néznek a gazdaságpolitikusok által bevezetett új adókra, mondván az elvonás feleslegesen bonyolítja a már amúgy is elég bonyolult adórendszert, a plusz teher pedig csökkenti a termelékenységet és veszélyezteti a munkahelyeket. (Bővebben lásd "Szinte csak előnyei lennének egy átfogó szén-dioxid adónak" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Más a helyzet ugyanakkor a szén-dioxid adóval, melyet a legtöbb szakember támogat, mondván egy sor problémát megold: csökkenti a szén-dioxid kibocsátást, ezzel csökken a légszennyezés, lassul a globális felmelegedés, mérséklődik az ország energiafüggősége, javítja a megújuló energiák versenyképességét, ezáltal ösztönzi az új iparágakat, munkahelyeket teremt, hatékonyabbá teheti az autógyártást és más energiaérzékeny iparágakat, javítja a költségvetés pozícióját és fenntarthatóbb pályára tereli az államadósságot - foglalja össze William G. Gale, a Brookings intézet közgazdásza.

Ezekért a pozitívumokért aprócska ár, hogy a benzin ára emelkedik, ami ideális esetben csak rövid távon apasztja a fogyasztók pénztárcáját, az új adó ugyanis idővel beindít olyan hatékonyságnövelő folyamatokat - például az autóiparban -, ami a plusz terheket kompenzálhatja.

A szén-dioxid adónak ugyanakkor két nem elhanyagolható hibája van. Egyrészt az elvonás elsősorban a jövedelmük nagy részét fogyasztásra költő alacsony jövedelmű háztartásokat érinti érzékenyen, másrészt a pozitív környezeti hatások semmit sem érnek akkor, ha csak egy-egy ország vezeti be az adót, a gyorsan növekvő és erősen szennyező nagy feltörekvő gazdaságok pedig kimaradnak.

Az első kérdés adójóváírással könnyen kezelhető, az igazi problémát a második jelenti, egy igazán hatékony rendszer ugyanis csakis nemzetközi összefogással képzelhető el - Kína, India, Brazília nélkül félmegoldás születne -, ez ugyanakkor egyelőre erősen kérdéses. Az ötlet tehát jó, támogatottság van, a nemzetközi diplomáciának azonban egyelőre úgy tűnik, hogy csodát kellene tennie a kézzelfogható eredmények felmutatásához.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle 

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Bankbetét-adó: a tűzzel játszik az EU

A gazdag költözik, a szegények maradnak?

Az új pápa és az IMF

Az IMF-csomag színe és fonákja

A világ legrejtélyesebb intézményei

Gyerekként kapni a svájcifrank-pofont