Mennyire kell ellenőrizni egy olyan „játékost", aki közel 3000 milliárd dollárnyi portfóliót kezel, és akár egyetlen döntéssel képes változtatni a gazdasági folyamatokon?

Az amerikai Kongresszus alsóháza meggyőző többséggel elfogadta az „Audit the Fed" néven ismert törvényjavaslatot, amely az amerikai jegybank mélyebb ellenőrzését tenné lehetővé. A jegybanki audit szigorítását sürgető - elsősorban republikánus - politikusok arra hivatkoznak, hogy a válság alatt túlságosan is megerősödő Fed már olyan mértékben avatkozik be a gazdasági folyamatokba, és gyakorol közvetett vagy közvetlen hatást az amerikaiak mindennapjaira, ami alaposabb ellenőrzést követel. (Bővebben lásd "Szigorúbban ellenőriznék az amerikai jegybankot" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

A Fed mérlegfőösszege ma már a 3000 milliárd dollárt közelíti, több mint 1600 milliárd dollár értékben tart amerikai állampapírokat, valamint több mint 800 milliárd dollár értékben jelzálogpapírokat. Nem kérdés, hogy egy ekkora „játékos" akár egyetlen lépéssel gyökeres változásokat képes előidézni a gazdaságban, mint ahogy az sem, hogy szép számmal vannak döntések, melyek komoly aggodalmakat vetnek fel.

Több képviselő látja úgy például, hogy a válságkezelés során a Fed - betöltve az utolsó mentsvár szerepét - túlságosan is gálánsan segítette ki a bajba jutott nagybankokat, akik a jegybanktól kapott olcsó hiteleken milliós nyereségeket értek el. További aggodalomként gyakran felmerül, hogy a Fed túlságosan sokat foglalkozik az amerikai részvényárakkal, azaz amint a tőzsde mélyrepülésbe kezd, a Fed aktívan igyekszik megállítani az árfolyamok zuhanását.

Érdemes-e, kell-e egy ekkora szereplőt komolyabban ellenőrizni, az esetleges rossz döntésekért pedig elszámoltatni? Józan paraszti ésszel természetesen adódik a válasz, igen, a törvényjavaslatot ellenző demokrata képviselők azonban úgy látják, hogy a mélyebb ellenőrzések lassítanák a Fed döntéshozatalát, ráadásul feleslegesen kevernék bele a politikát a monetáris kérdésekbe.

Mindkét fél érvei között vannak logikusak, és bár a szakemberek szerint arra kevés az esély, hogy a javaslat a Szenátusban is megkapja a szükséges támogatást, a törvény megszavazása alaposan megkavarhatná a világ talán legfontosabb gazdaságpolitikai szereplőjének tartott Fed monetáris politikáját.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Katasztrófára felkészülni!

Hogy lesz így nyugdíjunk?

Olajmilliárdok vagy környezetvédelem?

Kevesebb közalkalmazottat!

Európa: miért kéne összeomlani?


Csodafegyver a svájcifrank-hitel?