Az állam leendő nyugdíjasok felé fennálló tartozása jóval nagyobb annál, mint amivel a mai politikusok számolnak. Adódik a kérdés: hogy lesz így tisztes nyugdíjunk?

Manapság az államadósság gyakori téma a sajtóban, azaz az a fillérre pontosan kiszámított összeg, amivel az állam tartozik a gazdaság többi szereplőjének. Arról ugyanakkor viszonylag kevés szó esik, hogy az államnak milyen, előre ki nem számított tartozása áll fenn a leendő nyugdíjasokkal szemben. A felosztó-kirovó nyugdíjrendszerekben ugyanis - azaz ott, ahol nem mindenki a saját öregkorára gyűjt - a jövő nyugdíjasainak az állam tartozik. Ő az, aki vállalja, hogy a most még járulékfizető dolgozóknak a jövőben tisztes nyugdíjat fizet. (Bővebben lásd "Nobel-díj esélyesek 2012: Stephen A. Ross" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Ez az adósság ugyanakkor jóval súlyosabb annál, mint amivel az államok számolnak. Stephen A. Ross, a Nobel-díjra is esélyes közgazdász professzor szerint például az Egyesült Államok állami nyugdíjrendszerében a valós tartozás az állami számításoknál jó 23 százalékkal magasabb.

Ennyivel nagyobb a leendő amerikai nyugdíjasok felé fennálló adósság, ami szomorú következtetéshez vezethet: az állam nem lesz képes kiegyenlíteni a jövő nyugdíjasai felé fennálló tartozását, azaz az állami nyugdíjrendszer képtelen lesz tisztes nyugdíjat fizetni. A professzor hangsúlyozza, hogy mindez nem csupán az Egyesült Államokban igaz, hanem a világ legtöbb fejlett államában. Legalábbis ott, ahol nem magánnyugdíjpénztárak, hanem állami, azaz felosztó-kirovó rendszerek működnek.

Félő ugyanakkor, hogy azokban az országokban, ahol a népesség csökkenő, még rosszabb a helyzet, azaz ezekben az esetekben a jövő nyugdíjasai a mostani befizetésekhez mérten csupán szerény nyugdíjkifizetésekre számíthatnak. Ezek alapján nekünk, magyaroknak fokozottan is van miért aggódnunk, az állam ugyanis minden bizonnyal képtelen lesz rendezni a jövő nyugdíjasai felé fennálló adósságát.

Ha pedig mindez igaz, akkor nem dőlhetünk hátra, mondván öregkorunkban biztosított lesz a megélhetésünk. Nagyon úgy tűnik, hogy függetlenül az aktuális nyugdíjrendszertől jobban tesszük, ha elkezdünk félretenni nyugdíjas korunkra…

A 2012-es közgazdasági Nobel-díj nyertesét 2012. október 15-én, hétfőn hírdetik ki Stockholmban. A Pénzügyi Szemle Online ehhez kapcsolódva bemutatja a három esélyest.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Svájcifrank-buborék és a Nobel-díj


Magyar marhákkal a válság ellen!


Külföldön dől el, milyen országban élünk

Mi már nem leszünk gazdagabbak

Gyermek és nyugdíj: a 10 alaptétel

Legyünk Európa éléskamrája!