Sokan sokféle ötlettel álltak már elő az európai adósságválság megoldására, most itt egy újabb: hagyni kellene csődbe menni az olaszokat és a spanyolokat.

A javaslat első ránézésre hajmeresztőnek tűnhet, hisz az eurózóna döntéshozói az elmúlt hónapokban épp azon munkálkodtak, hogy ezt a forgatókönyvet elkerüljék. A legújabb hivatalos terv éppen az, hogy az Európai Központi Bank pánik esetén megtámasztja az olasz vagy spanyol kötvénypiacokat, azaz lényegében a pánikba eső befektetőktől megvásárolja az állampapírokat. (Bővebben lásd "Így menthető meg az euró" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Harald Hau és Ulrich Hege közgazdászok ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy ezzel az EKB tulajdonképpen kimenti a kötvénybefektetőket, mégpedig az eurózóna adófizetőinek pénzén. Szerintük ez komoly hiba, sokkal jobb ötlet lenne hagyni csődbe menni az olaszokat és spanyolokat, és engedni, hogy egy rendezett adósság átstrukturálás során a kötvényesek elszenvedjenek valamekkora – 20-30-40 százalékos – veszteséget.

Hogy miért, arra három jó érvük is van. Egyrészt a kötvénybefektetés is kockázatos, és nincs abban semmi „rossz” ha néha a kötvénybefektetők is veszítenek. Másrészt, ha az EKB pánik esetén megveszi a papírokat, akkor tulajdonképpen az adófizetők pénzén menti a nagybefektetőket – bankok, befektetési alapok –, ami semmiképp sem jó politika.

Harmadrészt a nagybefektetők egy jelentős része nem is európai, így ha valóban pánikra kerülne a sor, akkor tulajdonképpen a vásárlások egy részével az EKB amerikai vagy kínai nagybefektetőket mentene, ismét csak az eurózóna adófizetőinek költségén.

Jelenleg ugyan béke van a spanyol és olasz állampapírpiacon, ha azonban ismét felütné fejét a pánik, akkor a szakemberek szerint az okos döntés az lenne, ha egy rendezett csőd keretében veszteségként leírnák a spanyol és olasz kötvények egy részét. Amiért ezt eddig nem tették, az a beinduló láncreakciótól való félelem, azaz a döntéshozók attól tartottak, hogy ha mondjuk Spanyolország akár rendezett körülmények között is, de csődbe megy, akkor az szétfeszítheti a teljes eurózónát.

A közgazdászok szerint ugyanakkor ettől nem kell tartani, hiszen államcsődök eddig is voltak, és bár átmenetileg okoztak felfordulásokat, utólag többnyire jó döntésnek bizonyultak…

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Adózzanak a gazdagok!

Mi lesz veled, Spanyolország?

Magyar gondok Amerikában

Nagyobb szabadságot a bankoknak?

Pörgessük fel a közszolgákat

Náci kártérítést kérnek a görögök