Elképzelhető, hogy az európai adósságválság végül nem az eurózónát, hanem Spanyolországot fogja darabjaira törni?

A kérdést a szeptember 11-én Barcelonában tartott tüntetést követően kellett komolyan venni, melyen több mint 600 ezren vonultak utcára – egyes források 1,5 millióról szólnak -, Katalónia függetlenségét követelve. Az összesen 7,5 millió lakosú tartományban már régóta napirenden van a függetlenség, ám miután ezt a spanyol alkotmány nem teszi lehetővé, az EU pedig minden fronton elveti, eddig érdemi előrelépés nem történt. (Bővebben lásd "Lehet-e önálló állam Katalónia?" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Most azonban, látva a jelentős népharagot, szakemberek nem tartják kizártnak, hogy egy esetleges népszavazás alkalmával a katalánok többsége a függetlenség mellett döntene, alapos káoszt idézve ezzel elő nem csak Spanyolországban, de az egész eurózónában.

Katalónia a leggazdagabb spanyol tartomány, GDP-je a teljes spanyol össztermék mintegy ötödét teszi ki. A katalánok szemét ezek alapján elsősorban az csípi, hogy a tartomány jelentős adóbevételeket „enged át” Madridnak, azaz végső soron finanszírozza a „szegényebb” tartományok működését.

Spanyolországban az adóbevételek mintegy 40 százalékát osztják el a tartományok, így bár az egyes régiók politikai és pénzügyi függetlensége jóval nagyobb, mint más országokban, a katalánok ennél a 40 százaléknál is többet akarnak.

A helyzet végső soron majdnem ugyanaz, mint a német-görög ellentétek esetében, ahol Jürgen nem akarja kifizetni Jorgosz számláit. A különbség annyi, hogy itt a katalán adófizető sérelmezi, hogy a befizetett adójának egy része más régiókban élő honfitársához kerül. Ha még sokáig kitart az adósságválság, lehet megéljük, hogy mondjuk a debreceniek – a példa véletlenszerű – azért vonulnak utcára, hogy adójuk nehogy a pécsi tanárok fizetésére „menjen el”.

Bár az önálló katalán állam kikiáltása még nagyon távoli, és a szakemberek szerint nem is ez a valószínűbb szcenárió, az eset újabb példát szolgáltat az európai széthúzásra. Ha még egy országon belül is hasonló problémákkal kell megküzdeni, akkor hogyan képzelhető el, hogy a különböző nemzetek fel tudnak építeni egy hosszú távon is működőképes európai gazdasági közösséget?

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Mire elég az Alaptörvény?

Hogyan lehetne teljes biztonságban a pénzem?


Csőddel menekülhet meg Európa

Adózzanak a gazdagok!

Mi lesz veled, Spanyolország?

Magyar gondok Amerikában