Az érthetetlen bürokratikus nyelvet használni több mint bűn: hiba.

Érthetetlen, átláthatatlan, olvashatatlanul hosszú - gyakran ez a vélemény az állami hivatalokban készült jelentésekről, tanulmányokról. A probléma nem csak Magyarországra jellemző, amit jól mutat, hogy az állami hivatalok prototípusának tekinthető számvevőszékek is foglalkoznak ezzel a kérdéssel, mégpedig nemzetközi szinten is (erről lásd "Kiválóság a számvevőszéki munkában - a számvevőszékek szerepe" című cikkünket a jobb oldali hasábban).

Abból kell kiindulni, hogy tényeket megállapítani nem ugyanaz, mint közérthetően írni a megállapított tényekről. A jelentések gyakran hemzsegnek a szakzsargontól és a rejtélyes szakkifejezésektől, amelyeket csak hivatásos könyvelők értenek. A hivataloknak meg kell tanulniuk olyan nyelven kifejezni magukat, amelyet a hétköznapi emberek is megértenek. Hétköznapi ember alatt mondjuk a középiskolások értelmi színvonalát elért embereket értve.

Miért van erre szükség? Azért, mert minden olyan hivatal és állami intézmény, amely nem rendelkezik szankcionálási joggal és nem hoz kötelező érvényű határozatokat, csakis a kimondott és leírt szó erejében bízhat. A jelentések azáltal képesek hatni, hogy az illetékesek megfogadják a benne foglaltakat - de ne felejtsük el, hogy az illetékesek nem mindig érdekeltek ám a gyors cselekvésben, vagy egyszerűen csakis olyan kérdésekkel foglalkoznak, ami elől már nem térhetnek ki.

És itt jön be a közvélemény, a média szerepe: olyan jelentéseket kell írni, amit könnyű megérteni, mert a közvélemény és a média nyomása vezethet el a leginkább a cselekvésig.

Bonyolult üzeneteket kell közérthetően továbbadni - ez a kihívás.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Devizahiteles mentőcsomag a bankok pénzéből?

Ide nekem a sok pénzt! - De miért is?

Veszélyben a nyugdíjunk?

Svájcifrank-buborék és a Nobel-díj


Magyar marhákkal a válság ellen!


Gyermek és nyugdíj: a 10 alaptétel