A közgazdaságtan legtöbb területén az USA fújja a passzátszelet, ami úgy tűnik, hogy egyre inkább a bevándorlást ösztönző gazdaságpolitikák felé irányul.

A legtöbb nyugat-európai állam, és egyre inkább az Egyesült Államok is szembesül az elöregedő társadalom, lassuló gazdaság és növekvő adósságterhek problémájával. Ezek a gondok egy csapásra megoldódnának, ha a fejlett gazdaságok növekvő népességgel, gyarapodó adófizetői bázissal, javuló eltartó/eltartott aránnyal, és a technológiai fejlődést lehetővé tévő diplomás réteg gyarapodásával szembesülnének. (Bővebben lásd "Bevándorlás és gazdasági fejlődés" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Tény, hogy „maguktól” ezek a pozitív változások nem következnek be a fejlett világban, megijedni ugyanakkor nincs miért: ösztönözni kell a bevándorlást, és minden probléma megoldódik (korábbi, a témával foglalkozó posztunk elérhető itt). Gregory Mankiw, a Harvard professzora elemzésében rámutat, hogy a lehető leghatékonyabb akkor lehet egy fejlett gazdaság, ha utat enged a szabad piacnak mind a termékek és szolgáltatások terén, mind pedig a munkaerőpiacon.

Az Egyesült Államok példáján bemutatva hangsúlyozza, hogy a bevándorlás ösztönzésével a külföldről érkezők növelik a versenyt a gazdaság minden területén, ami a diplomások esetén az oktatás, a pénzügy és a technológiai iparágak színvonalának emelkedésével jár, míg az alacsonyan képzett társadalmi rétegek esetében a munkabérek csökkenésén keresztül a vállalati szektor nyereségességének javulását eredményezi. A gazdaság a bevándorlásnak köszönhetően hatékonyabb lesz, amivel néhány korábban túlfizetett „bennszülöttet” kivéve mindenki jól jár (a következtetések nem csak USA, de a legtöbb nyugat-európai ország esetében igazak).

A professzor egyértelművé teszi, hogy bár a technológiai fejlődésnek köszönhetően a fejlett gazdaságok elsősorban a diplomás bevándorlókat fogják szívesen látni a jövőben, ez nem jelenti azt, hogy be kellene zárni a kapukat a nyelveket nem beszélő, alacsonyan képzett érkezők előtt. Sosem lehet tudni ugyanis, hogy néhány generáción belül milyen zseniális elmék bukkannak fel egy-egy bevándorló családban, akik meglehet, hogy épp a következő technológiai forradalmat indítják majd el. Gregory Mankiw nagyszülei például egy évszázada érkeztek Ukrajnából, nyelveket nem beszéltek, írni-olvasni is alig tudtak, és tessék, az unokájuk a világ egyik legjobb hírű egyetemén tanít, mint a közgazdaságtan professzora…

A szomorú nekünk magyaroknak az, hogy ha igaza lesz Gregory Mankiwnak, és a hozzá hasonlóan bevándorlást pártoló közgazdásznak, akkor Magyarországnak továbbra is számolnia kell a tömegével elvándorló - egyre nagyobb részben diplomás - munkavállalóval, és az ebből adódó gazdasági-társadalmi nehézségekkel…

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle 

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Kell-e rezsimváltás a változáshoz?

Megfeji az állam a bűnösöket

Nem mindegy, mennyiért rúgnak ki

Eretnekek voltak, sztárok lettek

Milliókat vitt el az olcsó vodka

Gyengébb eurót? Még mit nem!!