A feltörekvő országokba egyre több külföldön pallérozódott vállalatvezető tér haza.

Az elmúlt évtizedekben a globalizáció erősödésével beindult a „brain drain”, vagy „agyelszívás” folyamata, melynek során a fejlett nyugati államok magukhoz csábították a szegényebb feltörekvő országok okos és tettre kész fiataljait. A fiatalok új hazájukban diplomát szereztek, nyelveket tanultak, munkát vállaltak, sőt nem ritkán vállalatot alapítottak, vagy küzdötték fel magukat egy-egy nagy cég vállalati ranglétráján. (Bővebben lásd "Brain gain: egyre több vállalatvezető tér haza" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

A folyamat a feltörekvő országoknak jelentős veszteséget okozott, hiszen potenciális adófizetőket veszítettek, a fogadó országnak viszont óriási nyereséget jelentett. Mára ugyanakkor egyre több jel utal arra, hogy a folyamat fordulóban van.

A gazdasági válság csak erősíti a fordulatot, a fejlett világban ugyanis egyre kevesebb a munkahely, a feltörekvő országok fejlődése viszont töretlen, arról nem is beszélve, hogy ma már közel sem nevezhető szakadéknyinak a különbség a nagy feltörekvő gazdaságok és a fejlett világ között.

A VoxEU hasábjain publikált tanulmány megvizsgálja azokat a kínai vállalatokat, melyek igazgatótanácsába korábban külföldön tanuló és dolgozó fiatal kínai szakemberek érkeztek. Az eredmény egyértelmű, a külföldi tapasztalatokkal rendelkező új vezetők kimutathatóan javítják a vállalat hatékonyságát, termelékenységét, exportképességét és profitabilitását, emellett nagyobb sikerrel hoznak tető alá nemzetközi kereskedelmi szerződéseket és felvásárlásokat, mint a külföldi tapasztalattal nem rendelkező társaik.

A külföldön edződött fiatal vezetők hazacsábítása a fentieknek megfelelően jó biznisz, hisz jellemzően prosperáló vállalatokat, növekvő jövedelmeket és GDP-t jelentenek az anyaország számára. Ezt a kínai vezetés is felismerte, és ma már különféle eszközökkel ösztönzik a külföldön tanult és dolgozó kínai értelmiséget a hazatérésre.

A történet kapcsán az ember nem tudja nem feltenni a kérdést: vajon a magyar trend mikor fordulhat, azaz mikor térhetnek haza nagy számban az elmúlt években külföldre települt fiatalok?

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Lenne mire költeni a nyugdíjpénzeket

Minél messzebb Európától!

Ezt alaposan félrenézte az IMF


Halkan fújtuk fel a frankbuborékot?

Lengyelország mint a magyar álom

Elég volt a pénzügyi csodaszerekből!