Idővel kifullad az a rendszer, ahol az ország vezetői mindenkinek megmondják, hogy mit csináljon. Legalábbis Dani Rodrik szerint.

A fejlett világ öt éve szenved a recessziótól, és a már-már követhetetlen mélységű és minőségű válságoktól, miközben például (első ránézésre) Kína töretlenül fejlődik. Elképzelhető, hogy a nyugati politika és gazdasági berendezkedés csődöt mondott, és mindenkinek követnie kellene a kínai központilag irányított gazdasági modellt? (Bővebben lásd "Demokráciát vagy központi irányítást?" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Dani Rodrik, a Harvard professzora egyértelművé teszi, hogy egy ország gazdaságpolitikája meghatározza a hosszú távú növekedési kilátásokat, a gazdaságpolitika vezetőinek pedig el kell dönteniük: központilag irányított, erős kézzel tartott gazdaságpolitikát akarnak, vagy az egyes szereplőkre bízzák a döntések meghozatalát, és megelégednek a játékszabályok lefektetésével?

Előbbi felé nagy a csábítás - különösen válságok idején -, egyszerűbbnek hangzik ugyanis a tüntetőket hazazavarni, a bankoknak előírni hogy kinek mennyit hitelezzenek, a vállalatoknak pedig hogy hány embert alkalmazzanak, mint a jogállamiságot tiszteletben tartva kezelni a válságot.

A Harvard közgazdásza ugyanakkor úgy látja, hogy a történelem során az erőből irányított gazdaságok csak ritkán értek el tartós sikereket, és nem véletlen, hogy a mai fejlett gazdaságok túlnyomó többsége demokratikus országként működik. Az elsőként beugró ellenpélda, Kína kapcsán a professzor megjegyzi, hogy összességében véve a távol-keleti ország továbbra is szegénynek tekinthető, ahol a politikai és gazdasági erő egy szűk körre koncentrálódik, az emberi jogok, az oktatás és egészségügy terén pedig fényévnyi a lemaradás a fejlett gazdaságokhoz képest.

Dani Rodrik arra fogad, hogy a demokratikus berendezkedéssel és a jogállamiság tiszteletben tartásával az egyes országok hosszú távon többre mennek, mint a központilag irányított gazdasági rendszerekkel. Azaz, bár rövid távon utóbbi érhet el komoly sikereket, a fejlettség egy bizonyos fokát elérve szinte biztos, hogy a rendszert szét fogják feszíteni a belső ellentétek.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle 

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Hoppon maradnak a pestiek

A forint-játszma és az új MNB-elnök

Nem olcsóbb az IMF-hitel, mint a magyar

A multik sanyargatása mint művészet

Kifosztanak bennünket a bankárok

Felejtsük el a minimálbért?