A magyar származású milliárdos befektető Németországot hibáztatja, a német bölcs szerint folytatni kell a megszorításokat. Parázs vita a recsegő-ropogó eurózóna jövőjéről.

Késhegyre menő vitát folytat egymással Soros György milliárdos befektető és Hans-Werner Sinn, a University of Munich professzora, az Ifo gazdaságkutató elnöke az internet nyilvánossága előtt olyan kérdésekről, mint hogy Németország kilépjen-e az eurózónából, legyen-e eurókötvény, vagy épp ki a hibás a dél-európai országok leszakadásáért. Nagy meglepetést nem árulunk el: a szakemberek szerint a másik mindenben téved, a következtetés pedig az, hogy ha nem lesz megegyezés, akkor Európa mehet a levesbe… (Bővebben lásd "Parázs vita Soros György és Hans-Werner Sinn között" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle


Sokat elmond Európa jelenlegi problémáiról a két nagy tudású szakember vitája, akik sem arról nem tudnak megegyezni, hogy miért alakult ki a válság, sem arról, hogy mi a megoldás, de még arról sem, hogy szükség van-e egyáltalán euróra.

Soros György szerint a jelenlegi német politikát az időhúzás jellemzi, ami nekik jó, a periféria országokat azonban a víz alatt tartja. A milliárdos üzletember szerint Németországnak választania kellene az eurózóna elhagyása és az eurókötvények engedélyezése között, mindkét döntés előrelépés lenne, ami sokkal jobb, mint a jelenlegi állóháború.

Ezzel szemben Hans-Werner Sinn a már jól ismert német álláspontot „fújja”, és azt sürgeti, hogy a periféria országai folytassák a megszorítást, és ha ez megvan, akkor esetleg (?) jöhet az eurókötvény. Addig azonban nem, Németország ugyanis nem fogja az adófizetői pénzén kihúzni a bajból a görög vagy spanyol embereket.

Soros a vitát csattanós válasszal zárja le, és azt vizionálja, hogy ha a németek kötik az ebet a karóhoz, akkor a periféria országok növekvő társadalmi feszültségei szét fogják feszíteni az eurózónát, sőt lehet hogy még az Európai Uniót is. Az államok csődöt jelentenek majd, a helyi pénzek leértékelődnek, és a teljes európai gazdaság az összeomlás szélére kerül.

Érdekes vita ez egy vérbeli spekuláns és a német precizitással felvértezett professzor között, lábjegyzetben azonban érdemes megjegyezni, hogy arra is mutatkozik azért némi esély, hogy a „Segítsetek németek! - Nem segítünk, úgy kell nektek!” típusú vitából egy harmadik forgatókönyv kerekedik ki.

Ez pedig nem más, mint az „Idő minden gondot megold” típusú forgatókönyv, melyben az európai periféria országok egyre inkább bízhatnak. A napokban jött a hír ugyanis, hogy Portugália 3 milliárd euró értékben adott el tízéves futamidejű kötvényeket, ami 2011 januárja óta az első sikeres aukció volt a hosszú lejáratú állampapírok piacán. Az érdeklődés biztató, a periféria országok hozamai süllyedőben, az EU előrejelzése szerint pedig idén már többletet mutat majd az eurózóna elsődleges költségvetési egyenlege. Meglehet, hogy miközben a professzorok vitatkoznak, már nincs is szükség további megszorításra, és a színfalak mögött az eurózóna szépen lassan meggyógyult?

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Új neve van a válságnak


A veszélyes jegybanki robotok

Árnyékra vetődtek az „exceles” guruk

Kína lerabolja a tengereket

Ezért ment csődbe fél Európa

Óriási pénzcsapot zárna el az MNB