Történelmi példák azt mutatják, hogy a parlamenti/elnöki választások végkimenetelét elsősorban a megelőző 6-12 hónap gazdasági, munkaerőpiaci trendje határozza meg. Azaz, nem az a fontos, hogy a gazdaság kitűnő állapotban legyen, hanem az, hogy a tendencia kedvező legyen.

A Moody’s Analytics által készített elemzés az amerikai elnökválasztásokat veszi górcső alá, szemléletes példaként pedig felidézi a 2000-es eseményeket, amikor is a 3,9 százalékos munkanélküliség és a kitűnő állapotban lévő gazdaság ellenére a Bill Clinton politikáját folytatni kívánó Al Gore veszített George W. Bush republikánus jelölttel szemben. Ehhez a Moody’s szerint elegendő volt az, hogy a 2000-es év tavaszától megtört a munkaerőpiac kedvező trendje, és a korábbi rendkívül kedvező kép - ha lassan is, de - egyre borúsabbá vált. (Bővebben lásd cikkünket a jobb oldali hasábban.)

Ezzel szemben a 2004-es választásokon George W. Bush-t a 2000-esnél magasabb, 5,5 százalékos munkanélküliség és gyengébb lábakon álló gazdaság mellett újraválasztották, köszönhetően annak, hogy a tendenciák 2004 elejétől már a határozott javulás jeleit mutatták.

A választók tehát elsősorban a közelmúltra koncentrálnak, és az alapján hozzák meg döntéseiket. A Moody’s Analytics szakemberei azt is kiszámolták, hogy a havi munkaerőpiaci jelentésnek - amely azt mutatja, hogy mennyivel nőtt a foglalkoztatottak száma - 100 és 175 ezer fős bővülést kell mutatnia a választás előtti hat hónap átlagában ahhoz, hogy a politikusok közötti küzdelem szoros csatát ígérjen. A 100 ezer alatti átlag a regnáló kormány bukását, a 175 ezer fölötti a sikerét jósolja.

Barack Obama számára ez az elemzés optimizmusra adhat okot, az elemzők szerint ugyanis a 2012 novemberében esedékes választás előtti hat hónapban átlagosan 184 ezres adatra van kilátás.

Lábjegyzetként pedig érdemes hangsúlyozni, hogy az elmúlt hónapokban egyre kedvezőbb munkaerőpiaci tendenciák rajzolódtak ki az Egyesült Államokban, ami pedig a jövőt illeti: elemzők szerint biztosra vehető, hogy ha a kilátások esetleg romlanának, akkor mind a kormány, mind a jegybank megtenne minden tőle telhetőt, hogy a gazdaság lehető leghamarabb visszataláljon a stabil növekedés útjára…

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Ezért félnek a németek a görögöktől

A nagy magyar bizonytalanság

Rohannak a görögök a pénzük után

Kitaposott úton mehetnek a vesztükbe a görögök

A görög összeomlás 140 karakterben

Itt talán szerencsénk volt